על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963, אין מס על דירה שניתנה בהורשה אלא רק בעת תהליך המכירה של הדירה. לעיתים קרובות, מכירת דירה שהתקבלה בירושה יכולה לזכות את היורשים בפטור ממס שבח, אשר יכול להתבטא בחיסכון של עשרות ומאות אלפי שקלים בהתאם לשווי הדירה.

שירותי הייעוץ של  MoneyTalks יאפשרו לך לקחת אחריות מלאה על החיים שלך, לעשות סדר בפעילות הכלכלית של התא המשפחתי ויעזרו לך לחזור לדרך המלך בתוך זמן קצר מאוד. לקבלת ייעוץ ראשוני, ניתן ליצור עימנו קשר ב – 072-3911454 ונשמח לעמוד לרשותך.

האם ניתן לקבל פטור ממס על מכירת דירה שהתקבלה בירושה?

האם ניתן לקבל פטור ממס על מכירת דירה שהתקבלה בירושה?

על פי סעיף 49 לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963, ישנם מספר תנאים אשר אם התקיימו במלואם, בעת מכירת דירה שניתנה בירושה היורשים יהיו זכאים לפטור מלא ממס שבח:

  • קשר דם – המוכר (היורש או היורשים) צריך להיות בן זוג של המוריש, צאצא של המוריש או בן זוג של צאצא המוריש. פטור ממס שבח לא יתקבל אם מדובר בהורשה של ילד להורה.
  • בעלות על דירה בודדת – המוריש חייב להיות בעלים של דירת מגורים אחד, אם המוריש בעלים של יותר מדירת מגורים אחת, לא יתקבל פטור ממס השבח.
  • זכאות לפטור ממס שבח – אם המוריש היה עדיין בחיים, היה לו פטור מתשלום מס שבח אלו היה מעוניין למכור את דירתו היחידה.

כפי שניתן לראות, פטור ממס שבח ניתן על מכירת דירה יחידה שהתקבלה בירושה עד לתקרת שווי של 4,522,000 ₪.  אם הירושה הכללית כוללת בתוכה 2 דירות או יותר, לא יינתן פטור ממס שבח בעת מעמד המכירה. סיטואציה שכיחה נוספת היא הורשה של נכס פרטי מול מסחרי, על פי חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963, נכס פרטי יכול ליהנות מפטור ממס שבח אך נכס מסחרי שאינו דירה למגורים אינו מזכה את היורשים בפטור ממס שבח.

לסיכום, לרוב מכירה של דירה שהתקבלה בירושה תזכה את היורשים בפטור מלא ממס שבח. במקרים בהם היורשים לא זכאים לפטור ממס שבח, מומלץ להתייעץ עם עורך דין אשר מתמחה בנושא. היום ישנן מספר רב של אפשרויות לתכנון מס אופטימלי לאחר או בטרם הורשה.

עורך דין אשר מתמחה במיסוי מקרקעין יכול לתכנן בצורה נכונה את חבות המס הצפויה ולמצוא פתרונות יצירתיים כמו העברה ללא תמורה בין היורשים או מכירה של שתי דירות וקנייה אלטרנטיבית של דירה חלופית על מנת לצמצם בצורה משמעותית או להסיר לחלוטין את חבות המס הצפויה מרשויות המדינה.