כל תהליך ייעוץ לכלכלת המשפחה מתחיל בתהליך של מעבר על מסמכי המשפחה ובניית תקציב משפחתי ראשוני. לעיתים, בניית תקציב משפחתי נשמע כמו מטלה מורכבת, מסובכת ואולי אף מפחידה (מעניין מה נגלה שם 🙂 ) – אך לא כך הדבר.

יועץ לכלכלת המשפחה יוכל לעזור לך לבנות ובהמשך גם לנהל תקציב משפחתי מאוזן, בריא ומותאם לצרכי המשפחה שלך.

מה זה תקציב משפחתי?

בניית תקציב משפחתיבדומה לכל עסק, גם למשפחה שלך, יש מסגרת פיננסית אשר מורכבת מהכנסות והוצאות. תקציב משפחתי הוא אחד הכלים לבחינת המצב הקיים וההתנהלות הפיננסית של המשפחה בתחילת תהליך הייעוץ הכלכלי.

במידה והתקציב המשפחתי מנוהל בצורה נכונה, תוכל להרשות לך כל פעילות שתרצה (הוצאות קבועות, יעדים פיננסיים, הוצאות מתוכננות וגם כאלה שפחות..) במסגרת שעומדת לך. אך, במידה ולא תתנהל בצורה נכונה, בדיוק כמו כל עסק כושל, אתה תעבור להתמודדות עם פשיטות רגל, תוכניות הבראה וקיצוצים כואבים.

בניית תקציב משפחתי ראשוני

בניית תקציב משפחתי ראשוני כולל מעבר על כלל הכנסות והוצאות המשפחה.

עבור רוב המשפחות בישראל מקורות ההכנסה הן משכורות חודשיות, נדל"ן מניב, מניות, הכנסה צדדית כלשהי וכדומה. עבור עצמאיים, ניתן ליצור ממוצע חודשי על פי שנה קודמת.

מבחינת הוצאות ניתן לחלק את הסעיף הזה ל – 4 קטגוריות עיקריות:

  1. הוצאות קבועות – הוצאות קבועות הן למעשה כל הוצאה שאינה משתנה בצורה מהותית מחודש לחודש ויחסית קל לחשב אותה. הוצאות קבועות יכולות להיות שכירות, משכנתא, חשבון חשמל, מים, ארנונה, חשבון סלולרי, גני ילדים וכדומה.
  2. יעדים פיננסיים – יעדים פיננסיים יכולים להיות יעדי חיסכון משפחתיים או תשלום חובות (במקרה של הבראת המשפחה). חשוב להגדיר יעדים ריאליים שתוכלו ליישם בפועל.
  3. הוצאות מתוכננות לא חודשיות – הוצאות מתוכננות לא חודשיות הם תשלומים חד פעמיים אשר אנו יודעים שנצרך לבצע במהלך השנה הקרובה. למשל, תשלום על טסט לאוטו, שכר לימוד כלשהו, ביטוחים, טיולים מתוכננים וכדומה.
  4. הוצאות גמישות חודשיות – הוצאות גמישות הן למעשה כל ההוצאות החודשיות שאנו מבצעים מידי חודש על דלק, קניות בסופר, מסעדות, שופינג וכדומה.

בתהליך זה ניתן לבנות תקציב משפחתי ראשוני אשר ישקף את המצב הכלכלי של המשפחה וישמש ככלי עבודה בתהליך ייעוץ לכלכלת המשפחה.

במידה ואתה מעוניין לקבל פרטים נוספים על בנייה וניהול של תקציב משפחתי מאוזן, בריא ומותאם אישית, צור עימנו קשר באמצעות טופס יצירת הקשר באתר ואנו נחזור אליך בהקדם האפשרי – תקציב משפחתי מאוזן הוא ההבדל בין משפחה שמנוהלת בחיים לבין משפחה שמנהלת ואחראית על קבלת ההחלטות בחיים!