לא פעם אנו שומעים אנשים מתוסכלים מכך שכל המשכורת שלהם הולכת על המשכנתא, ואפשר להבין אותם. בישראל קיים פער עצום בין גובה המשכורות לבין מחירי הנדל"ן שמרקיעים שחקים. נטל המשכנתא רובץ על גבינו לאורך תקופה של שנים ארוכות, כשבהרבה מקרים פוגע ברמת החיים שלנו.

אלא שבמהלך תקופה ארוכה כזו, המשק הישראלי בדרך כלל חווה תנודות רבות, הן בערך השקל, במדדים המשתנים ובריביות. תנודות אלו יכולות להזיק ללווה המשכנתא, אולם הן גם יכולות גם לפתוח לו פתח להחזיר את המשכנתא בצורה נוחה יותר ו זאת על ידי מחזור משכנתא.

מחזור משכנתא הוא תהליך בו המשכנתא הנוכחית מוחלפת במשכנתא חדשה (לעיתים המחזור מתבצע באותו בנק), וכך יש אפשרות ללווה להקטין את תשלומי הריבית וההחזרים התקופתיים. יש מקרים בהם מיחזור המשכנתא נועד לאפשר פריסות תשלומים או שיטות החזר נוחות יותר, שבסופו של דבר הלווה משלם פחות.

על מנת למחזר משכנתא יש לעמוד בכמה תנאים בסיסיים:

  • המשכנתא צריכה להיות מעל 100 אלף שקלים
  • הריבית של אותה משכנתא צריכה להיות מעל 5.6 אחוז
  • תקופת ההחזרה שנותרה למשכנתא היא יותר מעשר שנים.

מחזור משכנתא טוב במיוחד למי שלקח משכנתא בריבית משתנה, במיוחד במקרים בהם הבנקים הציעו ריביות אטרקטיביות בתחילת התשלום, ולאחר מכן הריביות עלו באופן משמעותי. לבעלי הלוואות מסוג כזה ניתנת אפשרות לקבע את הריבית על שיעור נמוך יחסית, וכך למחזר את המשכנתא ולהגיע לחיסכון כספי. ככל שההלוואה חדשה יותר, כך האופציות לחסוך על ידי מחזור משכנתא גדלות.

בסכומים גבוהים כאלה כל אחוז קטן של ריבית הוא חיסכון משמעותי של כסף, ולכן מומלץ לבדוק את אופציית המחזור, כי שיעור הריבית לא יישאר נמוך תמיד. במידה וחשבון העובר ושב שלך נכנס לסחרור ולמינוסים, כדאי לחשוב על האופציה של ליטול הלוואה גדולה יותר, זאת על חשבון הריבית הפחותה שניתנת על המשכנתא.