אין השקעה יותר גדולה מאשר דירה או בית אותה רוכש אדם במהלך חייו. רכישת נכס נדלן מהווה כמעט ממחצית סך הרכישות שמשקיע אדם בימיו, והיא כרוכה בהקרבה, ב-וויתורים ולעיתים בהחלטות כואבות. לבן הממוצע (וכמעט לכולנו) אין אפשרות לבצע את ההשקעה הזאת בתשלום אחד או שניים, ואנו יכולים לבצע אותה רק בפריסת תשלומים קבועה ולאורך זמן.

אחת מהדרכים המקובלות בהן ניתן לבצע רכישת דירה היא כמובן באמצעות משכנתא. משכנתא היא סוג של הלוואה (הניתנת על ידי המדינה, או הבנקים) למי שמעוניין לרכוש דירה, על בסיס החזר חודשי. ברוב המקרים הלווה מקבל את הדירה לאחר תשלום ראשוני מסוים, ולאחר התחייבות (תוך מתן ערבות וחתימת ערבים) להחזיר את ההפרש לאורך תקופה ארוכה. המשכנתא היא למעשה הלוואה לטווח ארוך, העומדת משכון או שיעבוד של נכס הנדל"ן הנרכש.

עצם היותה הלוואה לטווח כל כך ארוך (לעיתים 30 עד 40 שנים), היא מקנה אפשרות להתאים את נטל התשלומים החודשיים על פי ההכנסות של רוכשי הדירה או הלווים, שמבחינתם חשוב למצוא את עמק השווה ולא להאריך יותר מדי את תקופת ההחזר, אך גם לא לקצר אותה (תוך סיכון באי עמידה בתשלומים החודשיים).

העלייה בתשלומי שכר הדירה הגביר את הצורך ברכישת דירה ובהתאם לכך גם בהלוואות משכנתא. המדינה אינה מסוגלת לספק תנאי משכנתא בתנאים נוחים בצורה מ ושלמת, וכאן נכנסו הבנקים לתמונה, והביאו את שוק הלוואת המשכנתא לתחרות ולפעמים אפילו לסחרור.

הבנקים למשכנתאות מספקים היום מגוון רחב ומורכב של מסלולי משכנתא רבים ומגוונים. הלווים הבינו כי בחירה נכונה של מסלול משכנתא יכולה לחסוך הרבה מאוד כסף, וכי זוהי החלטה חשובה שיש לקחת בשיקול דעת תוך עזרה בדעתם של מומחים. על הלווה לנצל את התחרות ולהתמקח עם הבנק על תנאי המשכנתא, כך שהוא יוכל להשיג את העסקה המשתלמת ביותר עבורו.