בשנים האחרונות כתוצאה ממחנק האשראי אשר מפעילים הבנקים הגדולים על בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, ישנה עליה וביקוש רב לביצוע "ניכיון צ'קים".

במאמר זה נציג מה זה בכלל ניכיון צ'קים, כיצד הניכיון מתבצע בפועל ולמי זה מיועד.

מה זה ניכיון צ'קים?

ניכיון צ'קים היא שיטת מימון אשר מייצרת לבעלי עסקים קטנים ובינוניים אשראי במחיר זול יחסית לחלופות הקיימות בשוק. בתי עסק אשר מקבלים צ'קים דחויים, יכולים להמיר אותם בכסף מזומן בניכוי עמלות וריביות אשר משתנות בהתאם למועד הפרעון של הצ'ק.

לדוגמא, אם בעל עסק קיבל צ'ק של 10,000 ש"ח על עבודה שביצע עבור לקוח בתנאי תשלום של שוטף + 60, הוא יוכל לראות את הכסף רק בעוד 3 חודשים מיום קבלת הצ'ק. אם בעל העסק ישתמש בשירות ניכיון צ'קים הוא יוכל לקבל כ – 9,800 ~ ש"ח בצורה מיידית ביום קבלת הצ'ק, להמשיך ולתפעל את העסק.

מי עושה שימוש בשירותי ניכיון צ'קים?

כאמור, קהל היעד העיקרי של שירותי ניכיון צ'קים הוא ברוב המקרים בעלי עסק אשר צריכים לשלם לספקים, עובדים או סחורות וזקוקים לתזרים מזומנים שוטף. בעל העסק יכול לנכות צ'קים דחויים ולמנוע מצב של כניסה לחובות, הלוואות וכדומה.

ניכיון צ'קים

כיצד ניכיון צ'קים מתבצע בפועל?

לפי נתונים של בנק ישראל, כ- 80% מהפעילות בענף זה מבוצעת על ידי הבנקים הגדולים. שאר העוגה מתחלקת בין חברות מימון חוץ בנקאיות, חברות המרת מטבע (Change) או חברות לניכיון צ'קים. כמובן שכל העוסקים במלאכה, פועלים תחת פיקוח משרד האוצר ומחוייבים לעמוד בחוקים לאיסור הלבנת הון.

תהליך ניכיון הצ'קים מורכב מ – 3 שלבים עיקריים:

  • בדיקת הצ'קים – במהלך בדיקת הצ'קים הבנק או החברה החיצונית תבדוק את איתנותו הפיננסית של בעל העסק, רמת הסיכון, תקופת הזמן, בטחונות (במידה ויש) וכדומה.
  • חישוב עמלות וריביות ללקוח – לאחר שכלול כל הפרמטרים הלקוח יקבל חישוב מדוייק לעמלה והריבית שעליו לשלם (בהתאם לתקופת הפירעון של הצ'ק). בדרך כלל, עמלות ניכוי צ'קים עומדות על 1%-3% מסכום הצ'קים.
  • קבלת התשלום – במידה ומתקבלים כל האישורים הנדרשים מצד הלקוח, מתבצע תהליך הניכוי והלקוח מקבל את סכום הצ'ק בניכוי עמלות וריביות לחשבון הבנק שלו.

לסיכום, ניכיון צ'קים הוא כלי פיננסי אשר מאפשר לבעלי עסקים לקבל שליטה, תזרים מזומנים ובמקרים רבים חמצן להמשך הפעילות העסקית. כמו בכל תחום, אנו ממליצים לך לבצע השוואת מחירים מקיפה בין נותני השירותים השונים (בנקים, צ'יינג'ים וחברות ניכיון) על מנת להבטיח את העמלות והריביות הזולות ביותר.