על פי הערכות לשכת עורכי הדין, נכון לשנת 2015, יש בישראל יותר מ – 56,000 עורכי דין פעילים אשר מציעים שירותים משפטיים שונים מדיני משפחה וגירושין ועד מקרקעין ונדל”ן.

כמעט לכל אחד מאיתנו יש חבר שהוא עורך דין, אך האם כדאי לנו לשכור את שירותיו של החבר הטוב בעת קניית או מכירת דירה? – לא ממש בטוח.

דגשים לבחירת עורך דין לביצוע עסקת מקרקעין ונדל”ן

לא בכל יום אתה עורך עסקת מקרקעין וסביר להניח שמדובר בעסקה של החיים שלך.

למרות שמדובר בעסקה על סכום לא מבוטל, הרבה מאוד מתפתים לשכור את שירותיו של עורך דין זול, לא מיומן ואשר לא מכיר את התחום על בוריו.

ניתן להשוואת את המצב הקיים לבעיה רפואית אשר דורשת בחינה וטיפול על ידי רופא עיניים, האם היית שוקל לקחת רופא שיניים בשביל לפתור את הבעיה? – ברור שלא, אז למה אתה מתפתה לקחת עורך דין לפשיטות רגל או עורך דין לענייני משפחה אשר ייצג אותך בעסקת המקרקעין והנדל”ן שעומדת לפניך?

איך לבחור עורך דין מקרקעין

בעת בחירת עורך דין מקרקעין, מומלץ להקפיד על הדגשים הבאים:

  1. התמחות במקרקעין ועסקאות נדל”ן – ההצפה בשוק עורכי הדין הובילה עורכי דין רבים לעסוק במספר רב של תחומים משפטיים על מנת להביא עבודה ופרנסה בסוף כל חודש. מצב זה מוביל לכך שהרבה מאוד עורכי דין מציעים ייעוץ לקנייה ומכירה של דירות, תמ”א 38 או עסקאות קומבינציה אך אינם מתמחים בנושא. מומלץ למצוא עורך דין מומחה אשר עוסק אך ורק במקרקעין ועסקאות נדל”ן.
  2. ניסיון בפועל – מומלץ לבדוק את הידע המקצועי של עורך הדין ולהבין האם מדובר בעורך דין צעיר שעומד “להתגלח על חשבונך” או בעורך דין מבוסס בעל ניסיון של שנים בעסקאות מקרקעין ונדל”ן.
  3. מיקום גיאוגרפי – ברוב עסקאות המקרקעין הלקוח נדרש להגיע אל משרד עו”ד מספר פעמים, לכן מומלץ לאתר עורך דין מקומי אשר יוכל לעזור לך. למשל, אם אתה עורך עסקת נדל”ן בחיפה, מומלץ לחפש עורך דין מקרקעין בחיפה אשר יוכל לעזור לך.
  4. המלצות – בקש המלצות מחברים, קרובי משפחה או לקוחות עבר אשר נעזרו בשירותיו על עורך הדין. במידה ואינך מכיר עורך דין מומחה למקרקעין, תמיד תוכל לבקש מעורך הדין שיפנה אותך ל – 3-4 לקוחות אשר יוכלו להעיד על איכות השירות והעבודה המשפטית שלו.
  5. דיסקרטיות – מטבע הדברים, עסקאות נדל”ן צריכות להתבצע בדיסקרטיות מלאה. מומלץ לוודא עם עורך הדין כי הוא שומר על סודיות מוחלטת בלי להסגיר פרטים מזהים ללקוחות אחרים או קולגות באזור שלך.

לסיכום, בחירת עורך דין יכולה להשפיע בצורה ישירה על תנאי, ביצוע ואופי עסקת הנדל”ן שלך. ההמלצה שלי היא לאתר עורך דין מומחה לענייני מקרקעין ונדל”ן אשר ייצג אותך בצורה מקצועית וידאג לאינטרסים שלך.

מאמר זה נכתב באדיבות עמית ורד – עורך דין בראשון לציון אשר מתמחה במקרקעין ועסקאות נדל”ן.
המשרד פועל משנת 1998 ומעניק שירותים משפטיים מותאמים לכל לקוח.