כמעט מידי חודש אנו עדים לכתבות וסיקורים בכלי התקשורת על פרשיות חדשות אשר כוללות אלמנטים של הונאה, השתמטות ממיסוי ויצירת הון שחור בישראל.

במאמר זה נסקור את תופעת ההון השחור ואת נוהל "גילוי מרצון" ברשויות המס בישראל.

מהו הון שחור?

במילים פשוטות, הון שחור הוא הון שמקורו בפעילות כלכלית אשר לא מדווחת לרשויות המס בישראל.

הון שחור מושג על ידי פעילות בלתי חוקית (סחר בסמים, גניבה, שוחד, הימורים וכדומה) או בפעילות חוקית לא מדווחת כמו בעל מקצוע אשר לא מוציא חשבונית-קבלה על העסקה ובכך משתמט מתשלום מע"מ ומס הכנסה.

הון שחור בישראל ובעולם כולו, יוצר כלכלה מקבילה אשר מוזנת על ידי מקבלי ההון השחור. לפי הערכות שונות, כ – 20% מהתל"ג במדינת ישראל הוא הון שחור אשר נוצר ומתנהל במקביל לכלכלה הקיימת.

הכשרת הון שחור באמצעות הליך גילוי מרצון ברשויות המס

במסגרת המאמצים הרבים שמדינת ישראל מקדישה למלחמה בהון השחור, ניתן למצוא את הליך הגילוי מרצון ברשויות המס.

מטרתו של ההליך הוא לעודד תושבים אשר עברו עבירות מס לתקן ולדווח לרשויות המס על פעילות יצירת ההון והעלמת המיסים באמצעות שימוש בשירותיו של עו"ד פלילי או רואה חשבון מוסמך. מתן דיווח אמת על הכנסותיו של התושב, יאפשרו לו להיות מוגן מהליכים פליליים אשר יכלו להיות מושתים עליו כתוצאה מפעילותו.

במסגרת מהלך הגילוי מרצון, יוענקו למעלים המיסים הקלות משמעותיות בגביית המס בכל הקשור לקנסות, ריביות והפרשי הצמדה על ההון השחור. כמו כן, כל המהלך מתבצע בצורה דיסקרטית, ללא זיהוי של מעלים המס, עד אשר הוא מסתיים במלואו (ניתן להיכנס להליך ובמידה ומתגלה כי הסכום שנדרש אינו מקובל על מעלים המס, פרטיו לא מוצגים לרשויות המס).

בסוף שנת 2016, נוהל "גילוי מרצון" מסתיים לאחר שהוראת השעה הוארכה כבר על ידי רשות המיסים, כך שאם יש לך מה להסתיר, זה הזמן לפעול וליצור קשר עם עורך דין או רואה חשבון מומחה לנושא.