השקעה בזהב נתפסת בעיני המשקיעים כנמל מבטחים כאשר השווקים יורדים ואין חלופות השקעה אלטרנטיביות.

בצורה מסורתית הזהב, נחשב לנכס אשר נהנה מעליות כאשר ישנה אינפלציית מחירים או ציפייה לאינפלציה בעיני המשקיעים. במהלך שנת 2008, כאשר הממשלות נקטו במדיניות מוניטרית של הדפסת כסף (הכסף מאבד מערכו/אינפלציה) כמותית, מחירי הזהב נסקו לשמיים לרמות של 1800$~ לעומת 1300$~ היום.

במאמר זה אסקור איך משקיעים בזהב, האם מדובר בהשקעה נכונה ומה דעתם של המומחים בנושא זה.

השקעה בזהב

איך משקיעים בזהב?

השקעה בזהב יכולה להתבצע במספר דרכים עיקריות:

  • השקעה בתעודות סל וקרנות נאמנות – האופציה הנוחה ביותר היא רכישה של תעודות סל וקרנות נאמנות אשר עוקבות אחר מדד הזהב. תעודות מחקות מדד מאפשרות למשקיע לקבל תשואה שקלית/דולרית בהתאם למחיר הזהב.
  • מניות – השקעה במניות של חברות בתחום הזהב יכולות להעניק לך חשיפה עקיפה למחיר הזהב. השקעה במניות ספציפיות דורשת הבנה, מומחיות ומחקר מקדים תוך התאמה לרמת הסיכון הדרושה למשקיע, בין החברות המובילות בתחום כריית הזהב ניתן למצוא את החברה הקנדית Barrick Gold (סימול ABX), Newmont Mining (סימול NEM) ו- AngloGold Ashanti (סימול AU).
  • חוזים עתידיים – רכישה של חוזים עתידיים על מחירי הזהב יכולה לאפשר למשקיעים קטנים לקבל מינוף ותשואה גבוהה יותר. לרוב, השקעה בחוזים עתידיים מתבצעת על ידי משקיעים מנוסים מאוד ופחות מומלצת למשקיעים מתחילים אשר יכולים לעשות טעויות יקרות.
  • רכישה ישירה של זהב – האופציה האחרונה היא כמובן רכישה ישירה של מטבעות, שרשראות ומטילי זהב. למרות שמדובר באופציה הכי פחות נוחה, היא זוכה לפופולריות רבה בקרב הציבור. משקיעים אשר בוחרים בשיטה זו, נדרשים לבטח את ההשקעה מפני גניבה בחברות הביטוח.

האם כדאי לי להשקיע בזהב?

ההשקעה בזהב, צריכה לבוא ככלי גידור מפני אינפלציה (ביטוח) ולא ככלי השקעה לגיטימי.

מצד אחד, ההשקעה בזהב היא השקעה גרועה ולא כלכלית אשר לא מניבה למשקיע הכנסות (ריבית, דיבידנדים, שכירות וכדומה) אלא רק הוצאות על ביטוחים ושמירה. מצד שני, ההשקעה בזהב מהווה פוליסת ביטוח למשקיעים ובדיוק משום כך המומחים ממליצים לעשות אותה.

לרוב, השקעה בזהב מהסיבות הבאות:

  • גידור סיכונים – השקעה בזהב מעניקה למשקיע אפשרות לגדר סיכונים באזורים לא יציבים. לדוגמא, במלחמות אזוריות, משקיעים רבים בוחרים להמיר את כספם לזהב כך שברגע שהם יחלצו מן האזור, ערך הכסף שלהם לא יאבד.
  • אינפלציה – השקעה בזהב מעניקה הגנה מסוימת מפני אינפלציה מהירה. לדוגמא, במקרה בו יש אובדן אמון מוחלט בממשלה, הכסף מאבד מערכו ושואף ל – 0. לעומת זאת, הזהב הוא תמיד בעל ערך כלשהו.
  • שער הדולר – מחיר הזהב נקוב בדולר – לרוב, כאשר שער הדולר יורד בצורה חדה, ישנה עלייה במחיר הזהב ונוצרת תשואה למשקיע.

לסיכום, השקעה בזהב נתפסת בעיני המשקיעים המתחילים והמוסדיים כסוג של ביטוח בתיק ההשקעות. באופן כללי, לפני כל השקעה בזהב, מומלץ להתייעץ עם יועץ השקעות מורשה אשר יעניק לך את כל הכלים, הנתונים והטיפים הנכונים בהתאם למצב האישי שלך.