אין ספק שלקיחת משכנתא לרכישת דירה, בית או נכס היא אחת ההחלטות המורכבות, החשובות והגדולות ביותר בחייו של כל אדם.

בדרך למשכנתא כל אדם יידרש לעבור 4 שלבים עיקריים אשר רק לאחר השתלמתם יוכל לקבל את המשכנתא (ההלוואה) מהבנק ולקבל את המפתחות לנכס החדש שלו.

מהם השלבים בדרך למשכנתא?

מהם השלבים בדרך למשכנתא?

כל אחד יודע ברמה כזו או אחרת, מה זה משכנתא, אך לא כל אחד יודע מהם השלבים העיקריים בדרך למשכנתא נכונה, טובה ואפקטיבית.

משכנתא נכונה דורשת תכנון, הקפדה על הפרטים הקטנים וחשיבה לטווח ארוך, כך שבהחלט מומלץ להיעזר בעזרה מקצועית במהלך ולאחר הביקור בבנקים השונים.

4 השלבים העיקריים בדרך למשכנתא הן:

  • הגדרת סכום המשכנתא – לעיתים קרובות, השלב בו נגדיר את סכום המשכנתא יתבצע בצורה אינטואיטיבית. באופן כללי, ההגדרה תתבסס על העלות הכוללת של הנכס (יש להתייחס גם להוצאות נלוות כמו שכר טרחת עו”ד, שמאי, דמי תיווך וכדומה), גובה ההון העצמי ויכולת ההחזר החודשי.
  • קבלת אישור עקרוני מהבנק – לאחר שסכום המשכנתא הוגדר בהצלחה, השלב הבא הוא לקבל אישור עקרוני מהבנק אשר כולל את תנאי המשכנתא (הסכום, התמהיל וכדומה). חשוב לדעת כי האישור העקרוני של הבנק מוגבל בזמן, כך שיש לפעול בצורה יחסית מהירה מול הבנק בהגשת כלל המסמכים, הטפסים והאישורים הדרושים בשלב הבא.
  • הגשת מסמכים לצורך אימות הפרטים – לאחר קבלת האישור מהבנק, הבנק יבקש לאמת את הפרטים שנמסרו לו על ידי צירוף מסמכים, תדפיסים וחוזים רלוונטיים. בין המסמכים השכיחים שבנק מבקש ניתן למצוא תעודת זהות לאימות, תלושי שכר לשכירים או שומת מס לעצמאים, תדפיסי עו”ש, חוזה רכישה חתום, נסח טאבו, תעודת זכות לסיוע וכדומה.
  • חתימה על מסמכי המשכנתא בבנק – לאחר אימות הפרטים על ידי פקידי הבנק, ניתן יהיה להתקדם לפתיחה וחתימה על מסמכי המשכנתא בבנק. במידת הצורך, הבנק ידרוש ערבים למשכנתא כך שגם הם יצטרכו להגיע לבנק בשביל לחתום על המסמכים השונים.

לסיכום, נטילת משכנתא מהבנק חייבת להתבצע בצורה מושכלת, מותאמת ונכונה על מנת שנוטל המשכנתא יוכל לעמוד בה ולהימנע מעוגמת נפש כתוצאה מסירובים חוזרים ונשנים מצד הבנקים השונים.