לפי דו"ח מיוחד של ארגון TI ישראל היא בין המדינות המובילות בעולם במלחמה בשוחד בעסקאות בינלאומיות.

יצאנו לבדוק ביחד עם המומחים מהן הפעולות והסנקציות שרשויות החוק מפעילות בישראל כנגד פעילות בינלאומית אסורה.

הון שחור בישראל

חקירות כלכליות בישראל

על פי ממצאי ארגון TI (ראשי תיבות של Transparency International), מדינת ישראל נמצאת בין ארבעת המדינות המובילות בעולם לחקירה ואכיפה בינלאומית כאשר הדירוג שלה הוא הגבוה ביותר (A) ביחד עם מדינות כמו ארה"ב, שוויץ ואנגליה.

מיקומה הגבוה של ישראל הושג כתוצאה ממלחמה בלתי מתפשרת בהון השחור, עבירות שחיתות בינלאומיות או עבירות מיסוי בינלאומי אשר בוצעו על ידי חברות מהגדולות במשק הישראלי. לשמחתנו בישראל מדובר במגמה הפוכה מהמגמה העולמית בה על פי הדו"ח ישנה עליה משמעותית בעבירות אלה.

על פי הדו"ח, פעילות האכיפה של מדינות כמו גרמניה, איטליה, צרפת, קנדה, הולנד, יוון וארגנטינה היא מוגבלת ובמדינות כמו מקסיקו, יפן, סין ורוסיה לא קיימת כלל.

ציון לשבח על טבע, פרוטרום, שיכון ובינוי ושפיר הנדסה

דו"ח "ייצוא השחיתות העולמי" של ארגון TI ציין לטובה את החקירות והסנקציות שהוטלו על חברות ענק כמו טבע, פרוטרום, שיכון ובינוי ושפיר הנדסה.

בין הפעולות שצוינו בדו"ח ניתן למצוא את הקנסות הכבדים ששילמה חברת טבע במסגרת חלקה בפרשות השחיתות של עובדי ציבור במקסיקו, מעצר של עובדים מהבכירים בחברת פרוטרום אשר העניקו שוחר לפקידי ציבור ברוסיה והסדר הטיעון שבנק הפועלים הגיע מול רשויות האכיפה בארה"ב על העלמות מס וקשירת קשר להסתרת הכנסות של יותר מ – 7.6 מיליארד דולר.

משבר הקורונה כזרז למעשי שחיתות ושוחד בעולם

הדו"ח של ארגון TI מתייחס גם למשבר הקורונה שפוקד אותנו בשנה האחרונה ומזהיר בפני עלייה מדאיגה בפעילות שחיתות, שוחד ומיסוי ברמה עולמית.

הסיבה לכך היא ירידה צפויה ברווחיות ופעילות העסקית אשר עלולה להעלות את הפיתוי אצל גורמים עסקיים (תאגידים, חברות ועוסקים) לביצוע עבירות מסוג זה.

לסיכום, למרות התדמית הציבורית, לפחות על פי דו"ח "ייצוא השחיתות העולמי" של ארגון TI, רשויות האכיפה והחוק בישראל דווקא מתמודדות בצורה טובה עם מגוון רחב של עבירות כלכליות אשר פוגעות בכל אחד מאיתנו.