משבר הקורונה הוביל למאות אלפי מובטלים אשר ביום אחד מצאו את עצמם ללא עבודה. לצערנו, אנו עדיין עדים למעסיקים ושכירים אשר לא מודעים לכלל הזכויות והחובות שלהם בהליך הפיטורים – בשביל לעשות קצת סדר, במאמר זה נציג את 3 השלבים העיקריים שחייבים להתבצע בכל הליך פיטורים חוקי.

שירותי הייעוץ של  MoneyTalks יאפשרו לך לקחת אחריות מלאה על החיים שלך, לעשות סדר בפעילות הכלכלית של התא המשפחתי ויעזרו לך לחזור לדרך המלך בתוך זמן קצר מאוד. לקבלת ייעוץ ראשוני, ניתן ליצור עימנו קשר ב – 072-3911454 ונשמח לעמוד לרשותך.

איך נראה הליך פיטורים חוקי?

איך נראה הליך פיטורים חוקי?

המחוקק קבע לא מעט חוקים אשר מסדירים את יחסי העובדים והמעבידים בישראל. שני החוקים העיקריים אשר מסדירים את הליך הפיטורים בישראל הם חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, תשס"א-2001 וחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963. חוקים אלה מסדירים את הליך הפיטורים, הזכויות והחובות של כל אחד מהצדדים בהליך הטעון, המורכב והרגיש.

באופן כללי, כל הליך פיטורים מורכב מ – 3 שלבים עיקריים:

  • עריכת מכתב זימון לשימוע ושליחתו לעובד – בשלב הראשון המעסיק נדרש לשלוח מכתב זימון לשימוע לעובד אשר מצביע על כוונתו לפטר את העובד. המכתב חייב להכיל את כלל הטענות הקשורות לעבודתו של העובד ולציין את הסנקציה הנשקלת מול העובד (פיטורים, העברת תפקיד וכדומה). חשוב מאוד לשלוח לעובד את המכתב 5-7 ימים לפני השימוע כך שהוא יוכל להתכונן לשימוע ולהציג את הטענות שלו בעניין.
  • השימוע – לאחר שהעובד קיבל את המכתב, מתאמים שימוע בו העובד יוכל להציג את עמדתו מול המעסיק. השימוע חייב להתנהל בצורה עניינית, תוך תיעוד מלא על ידי המעסיק. במהלך השימוע, המעסיק נדרש להקשיב לדברי העובד "בלב פתוח ונפש חפצה", אך הוא אינו מחויב להגיב לעמדת העובד בצורה מיידית. חשוב לציין שלעיתים, החלטתו של המעסיק יכולה להשתנות מקצה לקצה, לכן מומלץ לא לזלזל בהליך השימוע, להתכונן ולשטוח את כלל ההסברים הרלוונטיים למצב שנוצר מול המעסיק.
  • קבלת החלטה בעניינו של העובד – לאחר ביצוע השימוע, מומלץ להמתין מספר ימים עד לקבלת החלטה רשמית בעניינו של העובד. במידה והוחלט על פיטורים, המעסיק יעביר לידיו של העובד מכתב פיטורים בכתב אשר מנמק את ההחלטה שהתקבלה בעניינו של העובד.

חשוב לציין כי רוב התביעות אשר מגיעות לפתחו של בית המשפט עוסקות בפגמים פרוצדורליים בהליך הפיטורים (פיטורים מידיים ללא זימון לשימוע, מסירת מכתב זימון לקוני ובלתי מנומק וכדומה) או כתוצאה מעילות פיטורים בלתי חוקיות (פיטורים של עובד על רקע נטייה מינית, התנכלות לעובד אשר התלונן על הטרדה מינית וכדומה). על מנת למנוע אי נעימות ובזבוז של זמן, כסף ומשאבים בתביעות מיותרות, מומלץ לכל אחד מהצדדים בהליך להקפיד על החוקים הרלוונטיים לו.