בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים בני הגיל השלישי בוחרים לנטול משכנתא הפוכה – אז אם שמעת על המושג, אבל לעולם לא הבנת על מה מדובר – הגעת למקום הנכון!

במאמר זה אציג את המשמעות של משכנתא הפוכה, התנאים הכלליים ומקורות המימון אשר מעניקים אותה.

יועצי המשכנתאות של Money Talks מעניקים שירותי ייעוץ אובייקטיביים בעת נטילת משכנתאות הפוכות ומשכנתאות "רגילות". הניסיון הרב שצברנו בתחום מאפשר לנו להשיג עבורך את התנאים הטובים ביותר בשוק, לתכנן בצורה יעילה את המשכנתא ולהתאים אותה לצרכים שלך. לקבלת ייעוץ ראשוני, ללא כל התחייבות מצידך, ניתן ליצור עימנו קשר ב – 072-3911454 ונשמח לעמוד לרשותך.

בניית תקציב משפחתי

מה זה משכנתא הפוכה?

אם שאלת את עצמך, מה זה משכנתא הפוכה? – בגדול, מדובר בהלוואה לכל מטרה אשר מיועדת לבני הגיל השלישי (60 ומעלה) אשר בבעלותם נכס מקרקעין אשר ניתן לשעבוד.

גובה המשכנתא ההפוכה תלוי בשווי הנכס, גיל הלווה ומצבו המשפחתי כאשר לרוב מדובר על שווי של 30%-50% משווי הנכס.

מהם היתרונות המרכזיים של משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה מעניקה ללווים מספר רב של יתרונות על פני הלוואה רגילה בבנק:

  • החזר חודשי – משכנתא הפוכה לא דורשת מהלווים לבצע החזרים חודשיים.
  • תקופה – תקופת המשכנתא לא מוגבלת בזמן כך שהלווים יכולים להשתמש במימון עד יום מותם.
  • ביטוחים – משכנתא הפוכה אינה דורשת מהלווים לבצע ביטוח בחברת הביטוח משום שהנכס כולו משועבד לגוף המלווה.
  • ריביות – ריביות המשכנתא גבוהות יחסית לעולם המשכנתאות ועומדות על 4-6 אחוזים בתוספת מדד שנתי, אך עדיין בהשוואה להלוואות לכל מטרה מדובר בריבית אטרקטיבית יחסית לשוק האשראי בישראל.

כיום ניתן לקחת משכנתא הפוכה בחלק מהבנקים וחברות הביטוח אשר פועלות בישראל.

האם משתלם לקחת משכנתא הפוכה?

לעיתים קרובות, משכנתא הפוכה נלקחת במצבי קיצון כאשר מצד אחד הלווים זקוקים לפתרון מימון מהיר לצורך טיפול רפואי, עזרה לילדים או כל דבר אחר, אך מצד שני אין להם כושר השתכרות גבוה (מטבע הדברים מדובר בפנסיונרים בני הגיל השלישי) אשר מאפשר להם לעמוד בתשלומים החודשיים של הבנקים או חברות הביטוח.

במצבים אלה, נטילת משכנתא הפוכה יכולה להיות פתרון מימוני מתאים לצרכים. חשוב להבין שלאחר פטירת הלווים, החזר הקרן וריביות המשכנתא יתבצע על ידי מכירת הנכס המשועבד בשוק החופשי או על ידי מחזור המשכנתא ההפוכה למשכנתא רגילה בבנק. לעיתים קרובות, בעת מחזור המשכנתא למשכנתא רגילה, ניתן לקבל תמהיל וריביות טובות יותר מהתנאים המקוריים של המשכנתא ההפוכה.

לסיכום, נטילת משכנתא הפוכה חייבת להתבצע בצורה מושכלת ורק לאחר מיצוי כלל האפשרויות הפיננסיות אשר עומדות לפניך. לעיתים קרובות, אם המשכנתא נלקחת לטובת כיסוי חובות או צריכה אימפולסיבית, מומלץ לטפל בבעיה מהשורש על ידי קבלת שירותי ייעוץ לכלכלת המשפחה – אחרת, מדובר בפלסטר זמני ובתוך זמן קצר, המצב יחזור לקדמותו.