בשנים האחרונות עולה המודעות בקרב הציבור לאפשרות לקבלת כסף מהמדינה על מס יתר שנגבה משכירים. אם אתה שכיר אשר שילם מס הכנסה במשך שנה שלמה או חלק ממנה, יתכן שמגיע לך החזרי מס שיכולים במצטבר להגיע לאלפי שקלים.

מי זכאי להחזר מס?

פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ”א- 1961 קובעת כי עבור החזר מס זכאי כל אדם אשר מתברר בדיעבד שחבות המס שלו היתה נמוכה מהגבייה בפועל.

ברוב המקרים, זכאות להחזר מס נובעת מחוסר התאמה אשר מתרחשת במקרים הבאים:

 1. רציפות העבודה – שכירים אשר החליפו את מקום העבודה שלהם במהלך השנה, זכאים להחזר מס מן המדינה.
 2. ניכויים וזיכויים – לעיתים, השכיר לא מצהיר על כל נקודות הזכות, הניכויים והזיכויים שהוא רשאי לקבל בתום לב. במקרים אלה, המעביד מדווח על הידוע לו ויתכן שנגבה מן השכיר תשלומים נוספים ללא צורך אשר בגינם הוא יכול לדרוש החזר מס.
 3. טעויות – לעתים קרובות, מעסיקים או חשבי שכר מבצעים טעויות אנוש או טעויות כתוצאה מחוסר ידע בחוקי המיסוי הקיימים (מתן הנחה על אי רציפות בעבודה, אזור מגורים, נכות, הפקדות אישיות וכדומה).

החזרי מס לשכירים

מקרים שכיחים בהם ניתן לקבל החזר מס לשכירים

בשביל שתוכל להבין טוב יותר אם מגיע לך החזר מס או לא, הנה מספר דוגמאות למקרים נפוצים שאנו נתקלים בהם במהלך עבודתינו:

 1. שכירים אשר היו מובטלים בחלק מן השנה או עברו מספר מעסיקים במהלך השנה.
 2. שכירים אשר עברו שינוי בסטטוס משפחתי (לידה, גירושין, מזונות וכדומה).
 3. עולים חדשים זכאים במהלך 3 השנים הראשונות להחזרי מס.
 4. חיילים משוחררים זכאים במהלך השנתיים הראשונות להחזרי מס.
 5. שכירים אשר מפרישים בצורה עצמאית לפנסיה, ביטוח חיים או קופת גמל כלשהי.
 6. בעיות רפואיות של בני משפחה מדרגה ראשונה.

תהליך לקבלת החזרי מס לשכירים

במידה ואתה זכאי לקבלת החזר מס כלשהו, תהליך הקבלה הוא פשוט מאוד ומנוהל על ידי רואה חשבון מקצועי אשר דואג להגיש עבורך את המסמכים הדרושים. בדרך כלל, ניתן לחלק את התהליך למספר שלבים עיקריים:

 1. בדיקת זכאות להחזר מס – הבדיקה מבוצעת על ידי רואה חשבון בהתאם למידע שמוצג על ידי הלקוח, ובמהלכו ניתן לאמוד את הסיכוי להחזר מס ואת גובה ההחזר. ב- Accountancy, משרד רואי חשבון, בדיקת זכאות לקבלת החזרי מס לשכירים מבוצעת בחינם, ללא כל התחייבות מצד הלקוח.
 2. הגשת דו”ח למס הכנסה – שכירים נדרשים למלא טופס “החזר מס לשכירים” אשר מציג את ההכנסות, הניכויים והזיכויים אשר מותאמים לאותו שכיר. כמו כן, נדרש להגיד טפסי 106, אישורים מביטוח לאומי, אישורים מהרשות המקומית, אישורים רפואיים ודו”חות פיננסיים רלוונטים (קופות גמל, פנסיה וכדומה).
 3. המתנה לבדיקות מס הכנסה ותשלום ההחזר ללקוח – החוק קובע כי החזר המס יבוצע בתוך 90 יום או עד ה – 31 ביולי באותה שנה. בתקופה זו, פקיד השומה יסקור את הדו”ח שהוגש לו ובמידה וכל הנתונים נכונים, מדוייקים ומלאים ההחזר יועבר ללקוח. בדרך כלל, רואה החשבון שמטפל בנושא גובה תשלום אשר מבוסס על אחוזים (רק במקרה שיש החזר) של 20%-30% מגובה ההחזר.

להבדיל מעצמאיים אשר מגישים דו”ח שנתי מידי שנה ומתקזזים על גביית יתר/חוסר בהתאם להכנסות השנתיות שלהם, שכירים לא מחוייבים להגיש דו”ח שנתי. כתוצאה מכך, לפי הערכות במשק כ – 8.5 מיליארד ש”ח לא מוחזרים לציבור השכירים מכיוון שאיש לא דורש את הכסף.

החזר המס שלך יכול להגיע לאלפי שקלים (החזר מס ממוצע ללקוח עומד על 6,976 ש״ח), בדוק את זכאותך והגש את הדו”ח בקלות באמצעות רואה חשבון מוסמך, מקצועי ואמין.

המאמר נכתב על ידי Accountancy רואי חשבון בחיפה אשר מתמחים במתן שירותים לחברות ופרטיים. יתכן שהמדינה חייבת לך כסף, לבדיקת זכאות ראשונית בחינם, צור קשר עם Accountancy.